Drzwi.eu Informacje, prezentacje, producenci, ceny
Jeżeli są Państwo poważnie zainteresowani zakupem adresu Drzwi.eu, to zapraszamy do kontaktu

Rodzaje drzwi

29372_8637

Drzwi są elementem budynku, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania i zapewnienia najbliższym poczucia bezpieczeństwa.
Jedni powiedzą, że dzielą poszczególne pomieszczenia wewnątrz domu, inni, że niejako łączą przestrzeń.

Jakie wybrać drzwi, by były dla nas funkcjonalne, a jednocześnie dopasowane do charakteru wnętrza?

Skrzydło, klamka, ościeżnica

Drzwi składają się z części ruchomej, nazywanej skrzydłem oraz części nieruchomej, na stałe zamontowanej do ściany – ościeżnicy.
Tradycyjne drzwi otwierane są za pomocą klamki, jednak coraz częściej w sprzedaży pojawiają się nowoczesne drzwi, które nie mają ani klamki, ani typowej ościeżnicy, która stanowi niejako element ściany. Drzwi takie praktycznie zlewają się ze ścianą, zwłaszcza, że istnieje możliwość wykończenia ich tymi samymi materiałami, co powierzchnię ścian, np. tapetą, farbą ścienną, czy kafelkami.

Dostępne na rynku są także tzw. drzwi do sufitu – nieposiadające nadproża, czy drzwi połączone z cokołem.

W sklepach, czy instytucjach użyteczności publicznej coraz częściej montowane są drzwi na fotokomórkę, reagującą na ruch.

Jako czujnik w mechanizmie automatycznego otwierania drzwi, fotokomórka po raz pierwszy została zastosowana w Stanach Zjednoczonych Ameryki już w 1931 r.
Zamontowano ją w jednej z restauracji i nazywana była „magicznym okiem”.

Rodzaje drzwi

Bogactwo ofert producentów nie dziwi nawet, jeśli chodzi o wybór drzwi.
Jak nie zginąć w gąszczu… drzwi i wybrać odpowiednie dla siebie?

Może warto poszukiwania zacząć od małego rekonesansu ofert poszczególnych producentów, a przede wszystkim rodzaju drzwi dostępnych na rynku?

Drzwi wejściowe:

 • Zewnętrzne – drzwi wejściowe zewnętrzne mają zastosowanie przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Na co zwrócić uwagę kupując drzwi zewnętrzne?
  Przede wszystkim powinny być solidne, zapewniające domownikom bezpieczeństwo.
  Najlepszym rozwiązaniem będą drzwi antywłamaniowe, specjalnie wzmacniane z dodatkowymi ryglami.

  Wybierając wejściowe drzwi zewnętrzne pamiętajmy, że są one wizytówką naszego domu, dlatego powinny charakterem pasować do ogólnego wyglądu budynku.

  Kolejną sprawą nad którą powinien pomyśleć inwestor, to szerokość drzwi wejściowych.
  Drzwi o standardowych szerokościach będą z pewnością tańsze, aniżeli drzwi robione na indywidualne zamówienie, jednak nie jest to element budynku, który wymienia się co kilka lat, dlatego może lepiej wydać więcej pieniędzy na ich zakup, niż kupić taniej coś do czego nie mamy przekonania.
  Istotne jest także sprawdzenie, czy montowane drzwi wymagają zadaszenia, w celu osłonięcia ich przed czynnikami atmosferycznymi.

 • Wewnętrzne – montowane najczęściej w budynkach wielorodzinnych (wielomieszkaniowych), jak bloki, czy kamienice.
  Również w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie montaż drzwi antywłamaniowych o wzmocnionej konstrukcji, które zapewnią nam lepsze bezpieczeństwo przed złodziejami, a także pożarem (w określonym przez producenta czasie). Ponadto większość z dostępnych drzwi posiada odpowiednio dostosowaną dźwiękoszczelność akustyczną.

Standardowe drzwi wewnętrzne otwierają się do wewnątrz lokalu, jednak dostępne w ofertach niektórych producentów są także drzwi uchylne na zewnątrz.

Warto zapytać także, jakie poszczególne elementy kupujemy w cenie drzwi, a za jakie będziemy musieli dodatkowo zapłacić, np. wizjer, czy próg wykonany z innego materiału niż przewiduje producent.

Drzwi wewnętrzne

Na rynku dostępne są drzwi wewnętrzne:

 • Jednoskrzydłowe – montowane w mieszkaniach i domach, o niewielkim metrażu pomieszczeń,
 • Dwuskrzydłowe – montowane w dużych domach, oddzielające np. salon od jadalni, z czego najczęściej jedno skrzydło pozostaje bierne.
 • Prawostronne – zawiasy drzwi znajdują się po prawej stronie, a skrzydło drzwiowe otwiera się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara,
 • Lewostronne – zawiasy znajdują się po lewej stronie, a skrzydło drzwiowe otwiera się zgodnie z ruchem wskazówek zegara
 • Przesuwne – jeśli zależy nam na funkcjonalnym wykorzystaniu przestrzeni w pomieszczeniu, warto zastanowić się nad montażem drzwi przesuwnych. Występują one w dwóch wariantach: drzwi przesuwne naścienne i do zabudowy.

Przed przystąpieniem do montażu naściennych drzwi przesuwnych, należy właściwie przygotować otwór drzwiowy, usuwając z jego powierzchni wszelkie zabrudzenia i nierówności.
Montaż drzwi przesuwnych naściennych należy rozpocząć od dokładnego połączenia opasek ościeżnicy i dopiero po jej zamontowaniu, można przystąpić do umocowania prowadnicy na ścianie.

Drzwi przesuwne chowane w ścianie, zwane inaczej drzwiami do zabudowy są nieco bardziej funkcjonalne aniżeli drzwi przesuwne naścienne.
Ich montaż należy rozpocząć od umieszczenia kasety w ścianie i kolejno skrzydła drzwiowego.

Warto zaznaczyć, że kasety do montażu drzwi przesuwnych przystosowane są do wykończenia ich powierzchni płytą gipsowo – kartonową.

 • Wahadłowe – spotykane rzadziej niż kiedyś, wykorzystywane są przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, biurach, czy lokalach przemysłowych.

Drzwi wahadłowe mogę być montowane bezpośrednio do ściany lub w futrynie. W ofertach producentów, dostępne są drzwi jedno lub dwuskrzydłowe. Wykonane ze szkła hartowanego nie zamykają do końca przestrzeni, którą dzielą.
Ponadto skrzydło drzwiowe może być wykonane z różnego rodzaju szkła, w tym zdobionego.

 • Obrotowe – montowane przede wszystkim w hotelach, centrach handlowych, czy budynkach użyteczności publicznej.

W sprzedaży dostępne są drzwi jedno-, dwu-, trzy- i czteroskrzydłowe, w zależności od natężenia ruchu.
Warto podkreślić, iż drzwi obrotowe doskonale  utrzymują klimat panujący wewnątrz budynku.

 • Składane – drzwi składane znajdują zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie każdy skrawek powierzchni jest niezwykle cenny. Nie znaczy to jednak, że nie mogą być zamontowane w salonach, by oddzielić go np. od jadalni.
  Drzwi składane mogą być także wykorzystywane jako drzwi szafy, czy garderoby.

Ich montaż polega na zamocowaniu górnej prowadnicy do otworu drzwiowego. Mogą być wykonane ze szkła, płyt MDF, czy drewna.

 • Harmonijkowe – podobnie jak drzwi składane, czy przesuwne pozwolą nam na zaoszczędzenie przestrzeni w pomieszczeniach. Drzwi harmonijkowe mogą być wykorzystywane do oddzielenia łazienki, czy kuchni od reszty mieszkania, mogą także służyć do wydzielenia garderoby, czy jako drzwi szafy.

Wybór drzwi w sklepach zarówno pod względem zróżnicowania materiałów z jakich są wykonane, jak również kolorystyki i rodzajów jest ogromny.

Warto dobrze przemyśleć swój wybór, by źle dobrane drzwi nie psuły klimatu wnętrza i utrudniały nam codziennego funkcjonowania.

Dodaj komentarz